Selena, globalny lider i dystrybutor produktów chemii budowlanej oraz jeden z czterech największych producentów piany montażowej dla budownictwa na świecie, w I półroczu 2024 roku znacząco zwiększyła wyniki finansowe. Zysk Seleny z działalności operacyjnej (EBIT) wyniósł 16,5 mln euro, co stanowi wzrost o 161,8% w porównaniu z analogicznym okresem roku poprzedniego, gdy był on na poziomie 6,3 mln euro. Zysk brutto przekroczył 13 mln euro, natomiast zysk netto osiągnął ponad 10 mln euro, a więc również zwiększył się, porównując rok do roku. Wypracowane wyniki są konsekwencją realizacji zdefiniowanych w zeszłym roku celów i kierunków zarządczych oraz stabilnych cen surowców.
Grupa Selena notuje w 2024 roku zadowalające wyniki, pomimo że działa na wciąż bardzo wymagającym rynku, który mimo wcześniejszych ostrożnych prognoz analityków, nie doznał odbicia popytu. W I półroczu 2024 roku zysk brutto ze sprzedaży wyniósł 69,2 mln euro, a więc o 23% więcej niż rok wcześniej, a rentowność zysku brutto ze sprzedaży osiągnęła 34,1% podczas gdy w analogicznym okresie w 2023 wynosiła 29,9%. Ten wzrost Selena zawdzięcza m.in. przejęciu portugalskiej firmy Imperalum, producenta produktów bitumicznych oraz realizacji obranych celów i kierunków rozwoju Spółki oraz stabilizacji cen surowców. To również pozwoliło wypracować ponad 15% dynamikę przychodów Seleny w Europie Zachodniej, kluczowym rynku dla firmy. Wspomniane dobre wyniki bezpośrednio przyczyniły się do wypracowania zysku netto z działalności kontynuowanej na poziomie 10,3 mln euro.
Otoczenie ekonomiczne nie wykazuje optymistycznych nastrojów. Wciąż obserwujemy wzrost inflacji ogólnej, wysokie stopy procentowe i koszty kredytów, co w sumie doprowadza do obniżenia zapotrzebowania na produkty chemii budowlanej.
– Już w II połowie 2023 roku, po szczegółowej analizie aktywności globalnych rynków, przyjęliśmy kierunki działania i konsekwentnie je realizujemy. Dzięki wzmocnieniu kluczowych kategorii produktowych, jak pianokleje i hybrydy oraz odpowiedniej polityce cenowej, uzyskaliśmy zadowalającą efektywność. Działania te pozwoliły osiągnąć przepływy pieniężne netto z działalności operacyjnej na koniec II kwartału br. na poziomie 6,9 mln euro. Zaznaczam, że to wynik nie tylko poprawy wewnętrznych procesów, ale przede wszystkim ukierunkowania celów na ograniczenie wpływu zachodzących wciąż negatywnych procesów rynkowych – mówi Sławomir Majchrowski, prezes zarządu Grupy Selena.
Wartość biznesowa znacząca dla polskiej gospodarki
Osiągane przez Selenę wyniki finansowe, a co za tym idzie jej wartość biznesową, doceniono, umieszczając ją w prestiżowych zestawieniach największych firm polskiej gospodarki. Selena została laureatem Diamentów Forbesa 2024 oraz Gwiazdą Rankingu Buildera.
Diamenty Forbesa to prestiżowy ranking tworzony corocznie przez Dun & Bradstreet Poland dla magazynu Forbes Polska. Celem jest wyróżnienie i nagrodzenie najbardziej dynamicznie rozwijających się firm w Polsce. Jak podkreślają twórcy, daje on odzwierciedlenie kondycji i tempa rozwoju polskiego biznesu. Rok 2024 to wybór „diamentów z diamentów” – tak określiła tegoroczne wyróżnienia Katarzyna Dębek, redaktor naczelna „Forbes Polska”. Nagrodzone firmy przez ostatnie trzy lata radziły sobie w trudnych warunkach: w czasie pandemii, wojny na terenie Ukrainy, a także inflacji w Polsce – dzięki elastyczności i sprawnemu zarządzaniu „poradziły sobie ze wszystkimi przeciwnościami”. W rankingu magazynu Forbes doceniono spółki Selena FM oraz Selena SA.
Grupa Selena otrzymała również certyfikat „Gwiazda Rankingu Buildera”, przyznany przez redakcję miesięcznika „Builder” wraz z PwC Polska i Dun & Bradstreet – autorów rankingu 300 największych firm budowlanych w Polsce. Selena znalazła się na pierwszym miejscu w kategoriach „Największe przychody w województwie dolnośląskim” oraz „Największe przychody w podziale na obszary działalności: chemia budowlana”.
Dynamiczny rynek wymaga elastyczności
W kolejnych kwartałach 2024 roku kontynuowane będą założone cele i kierunki zarządcze, które przewidują skalowanie biznesu Seleny w Europie Zachodniej i obu Amerykach dla dywersyfikacji produkcji i sprzedaży przy odpowiedniej dyscyplinie kosztowej i działaniach optymalizacyjnych. Rynek jest na tyle wymagający, że należy ostrożnie podchodzić do wszelkich prognoz, odpowiednio prowadząc biznes w dynamicznym otoczeniu.