Przejdź do: Centrum prasowe

Wicepremier J. Gowin spotkał się z polskimi przedsiębiorcami we Włoszech

Polska delegacja rządowa spotkała się z krajowymi inwestorami i przedsiębiorcami działającymi na włoskim rynku w Ambasadzie RP w Rzymie. Podczas […]

Polska delegacja rządowa spotkała się z krajowymi inwestorami i przedsiębiorcami działającymi na włoskim rynku w Ambasadzie RP w Rzymie. Podczas spotkania przedstawiciele Grupy Selena przybliżyli plany rozwoju działalności we Włoszech. Spotkanie z wicepremierem Jarosławem Gowinem oraz prezesem Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu Krzysztofem Dryndą pomogło wskazać wyzwania oraz specyfikę działania polskich firm na Półwyspie Apenińskim.

Delegacja przedstawicieli rządu spotkała się z przedsiębiorcami, eksporterami oraz inwestorami z Polski, którzy od lat rozwijają swoją działalność we Włoszech. Organizatorem spotkania była Polska Agencja Inwestycji i Handlu, która wspiera ekspansję zagraniczną krajowych firm.

Od lewej: prezes Uniflexu Robert Kalarus, wicepremier Jarosław Gowin, ambasador Anna Maria Anders, minister Grzegorz Piechowiak, prezes PAIH Krzysztof Drynda.

Podczas wizyty w Rzymie wicepremierowi towarzyszyli między innymi Anna Maria Anders, ambasador Polski we Włoszech, Krzysztof Drynda, prezes Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu oraz Grzegorz Piechowiak, wiceminister rozwoju, pracy i technologii. Wśród omawianych tematów poruszono zagadnienia związane ze specyfiką rozwoju działalności gospodarczej we Włoszech oraz barierami, przed jakimi stają polscy przedsiębiorcy.

– Włochy są bardzo ważnym rynkiem dla Grupy Selena. Od lat prowadzimy tu nie tylko działalność handlową, ale również produkcyjną i badawczo-rozwojową. Mamy tutaj dwie spółki Selena Italia oraz Uniflex. Chcemy się rozwijać, również poprzez kolejne akwizycje – zapowiadał Robert Kalarus, prezes włoskiej spółki Uniflex, wchodzącej w skład Grupy Selena – Duże polskie firmy są w stanie prowadzić efektywną ekspansję międzynarodową, która będzie skutecznie łączyć zwiększanie udziałów rynkowych w poszczególnych krajach oraz przejęcia pozwalające na skokowy rozwój działalności. Praktyką dojrzałych gospodarek zachodnich jest wspieranie rodzimych firm w ekspansji międzynarodowej. Selena z zadowoleniem obserwuje wzrost takiego wsparcia ze strony kolejnych rządów w Polsce na przestrzeni ostatnich 15 lat.

Wizyta Jarosława Gowina, wicepremiera i ministra rozwoju, pracy i technologii ma na celu zintensyfikowanie współpracy gospodarczej między Polską i Włochami. Spotkanie z przedstawicielami polskich firm, które od lat rozwijają swoją działalność na Półwyspie Apenińskim, służyło zdiagnozowaniu nowych obszarów i wyzwań, w których rząd mógłby wesprzeć przedsiębiorców. Podczas spotkań międzyrządowych członkowie delegacji będą wnioskować o ułatwienie procedur oraz wypracowanie mechanizmów wsparcia.

Ambasador Anna Maria Anders, wicepremier Jarosław Gowin, minister Grzegorz Piechowiak, prezes PAIH Krzysztof Drynda.

– Dzisiejsze spotkanie to najlepszy dowód na to, jak duże znaczenie ma dla nas polsko-włoskie partnerstwo i rozwój tej współpracy. Włochy to trzeci partner handlowy Polski pod względem wartości obrotów handlowych. Sukcesy od lat odnoszą tam duże firmy z Polski, które przecierają szlaki średnim i mniejszym przedsiębiorcom, ale też innowacyjnym startupom czy firmom z sektorów niszowych. Jako PAIH deklarujemy wsparcie w zakresie prezentowania polskiej oferty eksportowej, jak i informowania o warunkach inwestowania w Polsce. Ale naszą rolą jest również niwelowanie ryzyka związanego z obecnością na rynkach zagranicznych polskich firm. Dzisiejsze wydarzenie to niewątpliwie okazja dla przedstawicieli polskiego i włoskiego biznesu do nawiązania i podtrzymania wartościowych relacji biznesowych i do bezpośrednich spotkań z gronem potencjalnych partnerów – mówi Krzysztof Drynda, prezes Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu.

Grupa Selena jest obecna we Włoszech od 18 lat, kiedy w 2003 roku założyła spółkę Selena Italia. Sprzedaje ona wiele produktów Grupy pod marką Tytan Professional, m.in.: piany poliuretanowe, kleje, produkty hydroizolacyjne oraz uszczelniacze. Dynamiczny rozwój, który wzmocnił pozycję Seleny na rynku włoskim, ale też w Europie Zachodniej, nastąpił w 2017 roku, kiedy przejęła Uniflex, czołowego producenta uszczelniaczy.

– Uniflex jest jednym z największych producentów akrylu w tej części Europy. Większość naszej sprzedaży we Włoszech stanowi sprzedaż produkowanych przez niego uszczelniaczy – podkreślał Robert Kalarus, reprezentujący Grupę Selena podczas spotkania z polską delegacją rządową.

Prezes PAIH Krzysztof Drynda, przedstawiciel konfederacji Confindustria Stefan Pan, wicepremier Jarosław Gowin, minister Grzegorz Piechowiak.

Działalność Grupy Selena na Półwyspie Apenińskim jest realizowana przez ponad stuosobowy zespół pracowników i współpracowników. W zakładzie w Mezzocoronie produkowane są uszczelniacze akrylowe sprzedawane do kilkunastu krajów w Europie i na świecie. Grupa Selena od kilkunastu lat współpracuje także z jedną z najstarszych i najsłynniejszych włoskich uczelni – Uniwersytet w Pizie w obszarze badań rozwojowych.

W skład Grupy wchodzi 35 spółek w 18 krajach.Zakłady produkcyjne Seleny zlokalizowane są w Polsce, Korei Południowej, Chinach, Rumunii, Turcji, Hiszpanii, Kazachstanie i we Włoszech. Portfolio marek Grupy otwierają takie topowe brandy, jak: Tytan Professional, Quilosa, Artelit, COOL-R, które cieszą się uznaniem klientów na 100 rynkach na całym świecie.

Zobacz także

Selena zwiększyła swoją rentowność i wypracowała 4,5 mln euro zysku w I kwartale 2024

29.05.2024
Zobacz szczegóły
Pianoklej Do Murowania Tytan Professional®

Szybkie i trwałe rozwiązanie dla branży budowlanej – pianoklej

23.05.2024
Zobacz szczegóły

Grupa Selena wśród laureatów prestiżowych rankingów Forbesa i Buildera

25.04.2024
Zobacz szczegóły

Grupa Selena prezentuje wyniki finansowe za 2023 rok. Firma koncentruje się na rozwoju w Europie Zachodniej

17.04.2024
Zobacz szczegóły