Las Osobowicki we Wrocławiu wzbogacił się o 1000 nowych drzew – klonów jaworów. Nowe nasadzenia zajęły obszar jednej czwartej hektara, co w przyszłości pozwoli na produkcję około stu czterdziestu kilogramów tlenu dziennie. Akcja została zorganizowana z inicjatywy Grupy Selena. Do współpracy firma zaprosiła startup społeczny Dotlenieni.org.
Las Osobowicki, część zielonych płuc Wrocławia, wzbogacił się pod koniec kwietnia o nowe drzewa. Grupa Selena we współpracy ze startupem Dotlenieni.org posadziła 1000 klonów jaworów, powiększając tym samym tereny zielone stolicy Dolnego Śląska o jedną czwartą hektara. Las Osobowicki położony w północno-zachodniej części Wrocławia, po prawej stronie Odry, to miejsce wypoczynku dla mieszkańców miasta i schronienie dla wielu gatunków zwierząt. Według danych Dotlenieni.org nowe drzewa w Lesie Osobowickim będą pochłaniały nawet 720 kilogramów dwutlenku węgla rocznie i co ważne, pozwolą na produkcję około 140 kilogramów tlenu dziennie.
– Wrocław ma dla nas szczególne znaczenie. Choć nasze produkty są dostępne na 4 kontynentach, w 19 krajach, co łącznie daje ponad 100 rynków, to właśnie w stolicy Dolnego Śląska nieprzerwanie od ponad trzydziestu lat mieści się główna siedziba Grupy Selena. Stąd się wywodzimy, więc chcemy wnosić wartość dodaną dla lokalnej społeczności – podkreśla Marta Michałowska-Tkocz, Global Brand Manager Grupy Selena.
Działania na rzecz środowiska są wpisane w wizję zrównoważonego rozwoju Grupy Selena. Są jednym z filarów strategii biznesowej firmy. Grupa, producent chemii budowlanej, jako swój cel przyjęła dostarczanie produktów dla budownictwa neutralnego klimatycznie a jednocześnie podejmuje ona współpracę z organizacjami, które mogą ją wspierać w realizacji zielonych zobowiązań. Do zwiększenia liczby drzew we Wrocławiu Grupa Selena zadeklarowała się w ramach akcji marketingowej podczas tegorocznych Światowych Targów Architektury, Materiałów i Systemów Budowlanych BAU w Monachium. Firma zaprosiła swoich gości i klientów do posadzenia wirtualnych drzew, które następnie zamieniły się w realne na obszarach tego potrzebujących.
– Czujemy się współodpowiedzialni za budowanie zrównoważonego świata poprzez dostarczanie wysokowydajnych rozwiązań dla budownictwa m.in. redukujących ślad środowiskowy inwestycji budowlanych, podnoszących efektywność środowiskową oraz energetyczną budynków. Na rzecz ekologii i lokalnej społeczności chcemy działać także poza biznesem. Nasadzenia drzew – w tym przypadku klonów jaworów – to jeden z przykładów naszego zaangażowania – tłumaczy Marta Michałowska-Tkocz.
Lokalne nasadzenia mają charakter uzupełniający i pełnią ważną w rolę w procesie wzrastania młodego lasu. Aktualnie sosny i świerki stanowią około 70% powierzchni leśnych w Polsce. Sadzenie zróżnicowanych liściastych gatunków drzew ma więc za zadanie odbudować bioróżnorodność ekosystemu w naszym kraju. W oparciu o rekomendacje Dotlenieni.org, Grupa Selena zdecydowała o posadzeniu w Lesie Osobowickim drzew rodzimego gatunku, jakim jest klon jawor. Drzewa te są rzadziej atakowane przez szkodniki, a także bardziej odporne na wzrost globalnych temperatur, w przeciwieństwie do gatunków, takich jak sosna lub świerk. Klony jawor lepiej radzą sobie w lokalnym klimacie.
W swoich działaniach Grupa Selena bierze pod uwagę Cele Zrównoważonego Rozwoju ONZ. Zmniejszenie śladu węglowego poprzez redukcję zużycia zasobów i emisji dwutlenku węgla do atmosfery wynika z koncepcji zrównoważonego rozwoju firmy. Wiarygodność jej realizacji potwierdzają atesty, nagrody oraz współpraca z organizacjami skoncentrowanymi na tematach środowiskowych, m.in. Polskim Stowarzyszeniem ESG czy Dotlenieni.org.
Na początku 2023 r. Selena uzyskała dla swoich produktów – pian poliuretanowych – renomowany, międzynarodowy certyfikat International Sustainability and Carbon Certification (ISCC) Plus. Tym samym została pierwszym w Europie producentem montażowych pian poliuretanowych z takim wyróżnieniem. Certyfikacja potwierdza zawartość biokomponentów w produktach i obniżony o 30% ślad węglowy, co oznacza, że cała konstrukcja budowlana wykorzystująca piany jest bardziej przyjazna środowisku. Na podstawie badań przeprowadzonych przez Grupę Selena w 2022 roku, technologia poliuretanowa, w porównaniu do tradycyjnych metod budowlanych, przyczynia się znacząco do ograniczenia śladu węglowego od transportu materiałów na budowę począwszy oraz czyni pracę na budowie lżejszą zarówno dla wykonawców, jak i dla środowiska. Zielone zobowiązania przedsiębiorstw mają kluczowe znaczenie w działaniach na rzecz dobra całej planety. Biznes ma ogromny wpływ na stan środowiska i dlatego tak ważne są odpowiedzialne, zrównoważone projekty, także te realizowane we współpracy różnych sektorów.