Przejdź do: Centrum prasowe

Kazachstan to strategiczne miejsce do dalszej ekspansji Grupy Selena w tym regionie – Jacek Michalak na Forum Gospodarczym Polska-Kazachstan

W ciągu prawie 20 lat działalności w Kazachstanie Grupa Selena wprowadziła markę Tytan na pozycję jednego z liderów rynkowych. Po […]

W ciągu prawie 20 lat działalności w Kazachstanie Grupa Selena wprowadziła markę Tytan na pozycję jednego z liderów rynkowych. Po znakomitych wynikach sprzedażowych w ostatnich latach planujemy dalsze inwestycje. Kazachstan to dla nas strategiczne miejsce do dalszej ekspansji w tym regionie – podkreślał Jacek Michalak, prezes zarządu Grupy Selena, w trakcie Forum Gospodarczego Polska-Kazachstan, zorganizowanego przez Polską Agencję Inwestycji i Handlu.

SELENA INSULATIONS, Astana, Kazachstan

5 października w ramach Forum Gospodarczego Polska-Kazachstan spotkali się przedstawiciele polskiego i kazachstańskiego biznesu oraz instytucji państwowych wspierających sektor prywatny. O możliwościach ekspansji na rynek kazachstański dyskutowali m. in. Aibek Sattybaev, zastępca akima (wicemarszałek) miasta Szymkent, Alim Kirabajew, nadzwyczajny i pełnomocny ambasador Republiki Kazachstanu w Warszawie, Grzegorz Słomkowski, członek zarządu Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu S.A. oraz Jacek Michalak, prezes zarządu Grupa Selena.

Grupa Selena jest obecna na rynku kazachstańskim od 1992 roku. Zaczynaliśmy od biznesu dystrybucyjnego, głównie importując piany montażowe. W ciągu prawie 20 lat działalności w Kazachstanie wprowadziliśmy markę Tytan na pozycję jednego z liderów rynkowych w segmencie pian poliuretanowych, uszczelniaczy silikonowych i klejów montażowych. W 2016 Grupa Selena zainwestowała w fabrykę w Nur-Sułtan, produkująca obecnie kilkadziesiąt tysięcy ton klejów do glazury i materiałów do elewacji rocznie. Nasze obroty w tym kraju systematycznie rosną, zwiększamy także zatrudnienie – opowiadał o działalności spółki w tym regionie Jacek Michalak, prezes zarządu Grupy Selena.

Dobrej passy Grupy Selena na rynku kazachstańskim nie przerwał nawet trudny okres pandemii. W latach 2020 – 2021 spółka odnotowała znaczące wzrosty sprzedaży (w sumie o około 50%) w stosunku do roku 2018, pomimo spadku kursu lokalnej waluty (tenge) względem euro. Wdrożenie nowej strategii Grupy Selena pozwoliło osiągnąć w roku 2021 znaczące udziały w ryku pian, silikonów i klejów.

Jacek Michalak, prezes zarządu Grupy Selena

Jedyna trudność związana z inwestowaniem w Kazachstanie, jaką dostrzegam, to fluktuacje kursu waluty, charakterystyczne dla wschodzącego rynku. Jednak działając tutaj już prawie 20 lat, wypracowaliśmy sprawdzone metody działania. Dodatkowo jesteśmy w trakcie rozmów z lokalnymi bankami o możliwościach finansowania, żeby zminimalizować ryzyko kursowe – wyjaśnia Michalak.

Spółka nie zwalnia tempa rozwoju w tym regionie i ma już w planach kolejne inwestycje na najbliższe lata. Jedną z nich jest projekt budowy fabryki na południu Kazachstanu, planowany na lata 2022-2024.

Kazachstan to dla nas kluczowy rynek, w ostatnich latach jedna z dwóch gwiazd w naszym portfolio pod względem tempa rozwoju, obok Stanów Zjednoczonych. Grupa Selena jest obecna łącznie w 18 państwach na całym globie, poczynając od Chin, poprzez Rosję, Europę Środkową i Południową, aż po Brazylię. Kazachstan jest bardzo dobrze położony, traktujemy ten kraj jako strategiczne miejsce do dalszej ekspansji w tej części świata – dodaje Jacek Michalak, prezes zarządu Grupy Selena.

SELENA INSULATIONS, Astana, Kazachstan

W trakcie wydarzenia odbyły się prezentacje dotyczące potencjału inwestycyjnego Polski i Kazachstanu, a także sesje plenarne, na których omówiona została pespektywa współpracy w sektorze rolno-spożywczym, produkcyjnym i zielonych technologii.

Zobacz także

Grupa Selena wśród laureatów prestiżowych rankingów Forbesa i Buildera

25.04.2024
Zobacz szczegóły

Grupa Selena prezentuje wyniki finansowe za 2023 rok. Firma koncentruje się na rozwoju w Europie Zachodniej

17.04.2024
Zobacz szczegóły

Selena gotowa do lotów z CPK!

15.04.2024
Zobacz szczegóły

Budownictwo modułowe: innowacyjne rozwiązanie dla przyszłości budownictwa

07.03.2024
Zobacz szczegóły