Przejdź do: Centrum prasowe

Jak utrzymać całoroczny komfort cieplny w budynku – rozwiązania, które dodatkowo podnoszą jego efektywność energetyczną

Prawidłowe podejście do efektywności energetycznej budynku obejmuje działania mające na celu ograniczenie strat energii oraz optymalne wykorzystanie ciepła z wnętrza budynku, co przekłada się na komfort użytkowania budynku. Ma też wpływ na koszty związane z ogrzewaniem i klimatyzacją, bezpośrednio oddziałującymi na naszą planetę. Unia Europejska do 2050 r. chce osiągnąć neutralność klimatyczną, a elementem procesu – zawartym w Europejskim Zielonym Ładzie – jest właśnie efektywność energetyczna. Budynki mają istotny wpływ na zużycie energii, dlatego tak ważne jest zwrócenie uwagi na działania, które sprzyjać będą realizacji europejskiej strategii, a wprost przełożą się na optymalnie ciepłe domy i mieszkania, nie generujące zbędnych kosztów.

Zatrzymanie wymiany temperatury i efektywne zarządzanie energią można realizować na kilka sposobów; zarówno na etapie budowy, jak i montażu poszczególnych elementów. Jak przeczytamy na edukacyjnej stronie rządowej, „Odpowiednie docieplenie ścian i dachu oraz wymiana okien, drzwi wejściowych i garażowych połączone z wymianą źródeł ciepła pozwala zmniejszyć koszty ogrzewania nawet do ok. 85 proc.”[1]

Izolacja termiczna ścian

Izolacja termiczna ścian wewnętrznych oraz zewnętrznych domu jest jednym z istotnych kroków, który wpływa na optymalną temperaturę w pomieszczeniu i skutecznie zatrzymuje wymianę temperatury. Wśród rozwiązań dostępnych na rynku zwrócić uwagę można na pianoklej do termoizolacji Tytan Professional. Profesjonalny jednokomponentowy produkt przeznaczony jest do klejenia materiałów termoizolacyjnych przy ocieplaniu ścian zewnętrznych i wewnętrznych oraz klejenia na istniejące ocieplenia. Daje on realną szansę poprawy komfortu cieplnego we wnętrzach.

Izolacja podłóg i sufitów

Na energooszczędność budynku znacząco wpływa także izolacja podłóg i sufitów. Odpowiednia izolacja podłogi to jeden z najważniejszych elementów termoizolacyjnych w domu. W tym celu warto rozważyć zastosowanie nowoczesnych materiałów, takich jak np. piana poliuretanowa, która doskonale sprawdzi się w izolacji termicznej. Dzięki swoim właściwościom efektywnie redukuje wymianę ciepła, pomagając utrzymać optymalną temperaturę w pomieszczeniach. Zarówno podczas nowych budów, jak i remontów, produkt ten gwarantuje skuteczną ochronę przed transferem ciepła, tworząc trwałą barierę termiczną.

Uszczelnianie okien i drzwi

Montaż dobrej jakości okien i drzwi, które są w pełni szczelne i izolują ciepło, może przynieść nawet 30% oszczędności na rachunkach za energię, a jednocześnie zapewnić komfort korzystania z budynku. Nie bez znaczenia jest także zadbanie o odpowiednie uszczelnienie okien i drzwi. W wielu przypadkach utrata ciepła lub ochładzanie temperatury w mieszkaniu ma swoje źródło w różnych szczelinach, które powstają podczas użytkowania czy już na etapie budowy.

Jak utrzymać całoroczny komfort cieplny w domu?

Zastosowanie odpowiednich materiałów, które trwale łączą różne powierzchnie i elementy konstrukcyjne, jednocześnie zapobiegając niekontrolowanej infiltracji powietrza, jest kluczowe dla utrzymania wysokiej efektywności energetycznej budynków. Dzięki opracowanym w naszych laboratoriach systemom, wszelkie szczeliny, które mogą powstać przy montażu np. okien czy drzwi, mogą być skutecznie uszczelnionepodkreśla Piotr Komala z Dywizji Windows & Doors w Grupie Selena.

Piotr Komala z Dywizji Windows & Doors w Grupie Selena

Jednym z rozwiązań dostępnych na rynku jest system Tytan WINS Grupy Selena (na rynku hiszpańskim znany jako Quilosa WINS). Analiza zużycia energii w domu jednorodzinnym, przed i po wymianie stolarki przy użyciu tego rozwiązania, wykazała ograniczenie zużycia energii i emisji CO2 na poziomie operacyjnego śladu węglowego nawet o 30%. Daje to rocznie oszczędność na poziomie kilku tysięcy złotych, a jednocześnie przynosi korzyści dla naszej planety poprzez mniejszą emisję zanieczyszczeń do atmosfery. Kluczowym elementem zatrzymywania ciepła w domu jest uszczelnianie wszystkich powierzchni.

Termomodernizacja i termoizolacja – istota współczesnego budownictwa

Kompleksowy proces poprawy efektywności energetycznej budynków – w tym zadbanie o utrzymanie całorocznego komfortu cieplnego w budynku, zwłaszcza w okresach zimowych i letnich – wpisuje się w unijną strategię dekarbonizacji do 2050 r. Przyjęte w drugiej połowie 2023 r. przez Parlament Europejski nowe przepisy w ramach Europejskiego Zielonego Ładu mają na celu zwiększyć oszczędności w zużyciu energii. Jest to strategiczny kierunek unijnej polityki i stwarza przestrzeń do angażowania w działania także biznes.

Czym jest termomodernizacja?

Dla firm z sektora chemii budowlanej przepisy te otwierają drogę do produkcji i dystrybucji produktów mających zastosowanie w pracach termomodernizacyjnych. Zasadnicze są tutaj rozwiązania systemowe, które w sposób dostępny i prosty pozwolą na ocieplenie zarówno nowych budynków, jak i tych już istniejącychzaznacza Roman Owczarek z Dywizji Insulations w Grupie Selena.

 Systemy oferowane przez Selenę mają realny wpływ na kompleksową poprawę efektywności energetycznej obiektów budowlanych dzięki zmniejszeniu zapotrzebowania na energię cieplną i jej zużycia. Chodzi m.in. o uszczelnianie i izolowanie elementów konstrukcyjnych szczególnie narażonych na transfer ciepła, czyli ścian, które zwykle odpowiadają za 25-35% utraty ciepła. W ich przypadku Selena proponuje stosować rozwiązania systemowe Tytan Professional ETICS – External Thermal Insulation Composite System, czyli Złożony System Zewnętrznej Izolacji Cieplnej. Okna i drzwi mogą przepuszczać nawet 20-30% ciepła, dlatego tu odpowiednie są trójwarstwowe systemy Tytan/Quilosa WINS. Z kolei przy dachach, które odpowiadają za 10-20% utraty ciepła, czy podłogach i fundamentach, przez które tracimy od 5 do 10% ciepła, sprawdzają się nasze rozwiązania do izolacji i hydroizolacji dodaje Owczarek.  

Roman Owczarek z Dywizji Insulations w Grupie Selena

Zatrzymywanie wymiany temperatury w domu to nie tylko kwestia komfortu, ale także troski o własne finanse i środowisko. W tym kontekście, nowoczesne technologie i materiały odgrywają istotną rolę. Rozwiązania mające na celu redukcję strat energetycznych w budynkach są efektem rosnącej świadomości ekologicznej i dążenia do efektywności energetycznej.


[1] Nie trać energii i zyskaj! – Edukacja Ekologiczna – Portal Gov.pl (www.gov.pl)  dostęp 16.01.2024

Materiały do pobrania

Informacja prasowa
Pobierz

Zobacz także

Grupa Selena wśród laureatów prestiżowych rankingów Forbesa i Buildera

25.04.2024
Zobacz szczegóły

Grupa Selena prezentuje wyniki finansowe za 2023 rok. Firma koncentruje się na rozwoju w Europie Zachodniej

17.04.2024
Zobacz szczegóły

Selena gotowa do lotów z CPK!

15.04.2024
Zobacz szczegóły

Budownictwo modułowe: innowacyjne rozwiązanie dla przyszłości budownictwa

07.03.2024
Zobacz szczegóły