Przejdź do: Centrum prasowe

Innowacyjne partnerstwo Grupy Selena i Covestro

Grupa Selena, globalny producent i dystrybutor chemii budowlanej i Covestro, wiodący na świecie dostawca zaawansowanych technologicznie materiałów polimerowych podjęli współpracę, której efektem jest stworzenie receptury o obniżonym śladzie węglowym dla bestsellerowej piany Tytan Professional® Ultra Fast 70. W produkcie zastosowano innowacyjny MDI (diizocyjanian difenylometylenu) o obniżonym śladzie węglowym – organiczny związek chemiczny, zawierający surowce roślinne rozliczane na podstawie metody bilansu masy, co pozwoliło zmniejszyć ślad węglowy tej piany o około 45%* w porównaniu do poprzednika bazującego na surowcach kopalnych. Ta innowacja zachowuje doskonałe właściwości termoizolacyjne produktu i dodatkowo przyczynia się do obniżenia śladu węglowego wbudowanego w budynek.

Połączenie sił Grupy Selena i Covestro, to strategiczne partnerstwo skoncentrowane na ko-kreacji i tworzeniu zrównoważonych zmian w branży budowlanej. Rezultatem podjętych działań przez zespoły R&D jest wypracowanie gamy jednokomponentowych pian poliuretanowych o obniżonym śladzie węglowym, które poprawiają efektywność energetyczną budynków. Uznana przez wykonawców, charakteryzująca się niezwykłą wydajnością sięgającą 77 litrów na puszkę i bardzo krótkim czasem cięcia wynoszącym zaledwie 20 minut piana Tytan Professional® Ultra Fast 70, zawiera teraz 30% MDI pochodzenia biologicznego w podejściu bilansu masy, co potwierdzone jest certyfikatem ISCC Plus. Dokument ten poświadcza wykorzystanie surowców roślinnych i ich dokładne rozmieszczenie w procesie produkcyjnym. Ta piana do montażu stolarki otworowej była do tej pory skutecznym rozwiązaniem, szczególnie w projektach wymagających szybkiego montażu i wysokiej wydajności prac budowlanych. Teraz, dzięki wprowadzonym zmianom, staje się również bardziej przyjazna dla środowiska naturalnego i znacznie obniża ślad węglowy wbudowany w budynki.

W dzisiejszym biznesie zrównoważonym nie musimy już podejmować kompromisów między skutecznością a jakością. Nasze najnowsze rozwiązanie to tego doskonały przykład: dzięki identycznemu składowi molekularnemu, zawartość biomasy nie wpływa na jakość i właściwości finalnego produktu, jednocześnie spełniając surowe normy środowiskowe i odpowiadając na przyszłe trendy. To prawdziwy dowód na skuteczność współpracy między dwoma międzynarodowymi producentami, którzy dążą do innowacji – zaznacza Mirosław Truchan, Head of Marketing Division Windows & Doors z Grupy Selena.

Efekty działań zespołu R&D Seleny są zauważalne od dawna i skupiają się na dążeniu do zrównoważonego rozwoju, jako odpowiedzi na wyzwania związane z dekarbonizacją budownictwa do roku 2050. Grupa stworzyła również autorski surowiec – BIOSELENOLS® – poliol poliestrowy, pochodzący ze źródeł w 100% odnawialnych, który odnaleźć można w innym produkcie, pianie Tytan Professional® Low-Ex Green. Działania podejmowane przez firmy są zgodne z celami Europejskiego Zielonego Ładu, programem Fit for 55 oraz osiągnięciem neutralności węglowej w sektorze budownictwa do 2050 roku. Z punktu widzenia lokalnego są konsekwencją filarów zrównoważonego rozwoju Grupy Selena IFEEC (Investors, Finance, End-Users, Employees, Climate) – szczególnie w obszarach End-Users i Climate.

*zmniejszony ślad węglowy piany Ultra Fast 70 z MDI pochodzenia biologicznego w podejściu bilansu masy w porównaniu z tym samym produktem ze standardowym MDI na bazie paliw kopalnych; ślad węglowy obliczono dla cyklu „cradle-to-gate”.

Piana Tytan Professional® Ultra Fast 70 z biokomponentem obniża ślad węglowy o ok. 45% w porównaniu do poprzednika bazującego na surowcach pochodzenia kopalnego
Do znanej na rynku wysokowydajnej piany nowej generacji z 30% zawartością surowców odnawialnych w puszce – Ultra Fast 70 Tytan Professional – dodano komponent bio, który obniża ślad węglowy o 60%
Uznana przez wykonawców wysokowydajna piana Tytan Professional® Ultra Fast 70, zawiera teraz 30% MDI pochodzenia bio, co potwierdzone jest certyfikatem ISCC Plus

Materiały do pobrania

Informacja prasowa
Pobierz

Zobacz także

Do Zarządu Grupy Selena dołącza Walter Brattinga jako Chief Commercial Officer

23.02.2024
Zobacz szczegóły

Jak utrzymać całoroczny komfort cieplny w budynku – rozwiązania, które dodatkowo podnoszą jego efektywność energetyczną

07.02.2024
Zobacz szczegóły

Selena FM laureatem Konkursu Innowator ESG 2023

20.12.2023
Zobacz szczegóły

Selena najbardziej innowacyjną firmą z Listy 2000 „Rzeczpospolitej”

07.12.2023
Zobacz szczegóły