Przejdź do: Centrum prasowe

Grupa Selena zmniejsza ślad węglowy materiałów budowlanych

Szkolenie Tyta WINS

Efektywność energetyczna budynków, a co za tym idzie także dekarbonizacja, są od pewnego czasu dla firm z sektora budowlanego priorytetami. Przed producentami chemii budowlanej i materiałów stoi zatem ważne zadanie zmniejszenia śladu węglowego (operacyjnego i wbudowanego) oferowanych na rynku produktów i usług. Jak to osiągnąć? Jednym ze sposobów, które znalazła Grupa Selena, jest innowacyjny system Tytan WINS do uszczelniania okien podczas montażu. 

Tworzenie produktów zrównoważonych środowiskowo, wydajnych, łatwych w zastosowaniu, a jednocześnie trwałych i bezpiecznych, to cel prac badawczo-rozwojowych nowoczesnych firm z sektora chemii budowlanej. Jednym z rozwiązań dostępnych na rynku jest system Tytan WINS Grupy Selena. Analiza zużycia energii w domu jednorodzinnym przed i po wymianie stolarki przy użyciu tego rozwiązania wykazała ograniczenie zużycia energii i emisji CO2 na poziomie operacyjnego śladu węglowego nawet o 30%, co rocznie daje oszczędność na poziomie kilku tysięcy złotych, a jednocześnie przynosi korzyści dla naszej planety poprzez mniejszą emisję zanieczyszczeń do atmosfery.

Cel: pełna dekarbonizacja

Unia Europejska postawiła jasny cel: pełną dekarbonizację budownictwa do 2050 r. poprzez oferowanie produktów i usług zrównoważonych środowiskowo. Selena już od lat wprowadza na rynek innowacyjne i energooszczędne rozwiązania, m.in. wysokorefleksyjną (odbijającą promieniowanie słoneczne, obniżającą transfer ciepła do budynku) i hydroizolacyjną powłokę COOL-R® oraz pianokleje zmniejszające zużycie wody i prądu. Spółka równolegle pracuje nad nowymi rozwiązaniami obniżającymi ślad węglowy wyrobu w całym cyklu jego życia. Produkty poszczególnych marek z grupy Selena powstają tylko z homologowanych surowców, a wpływ działalności produkcyjnej na środowisko jest konsekwentnie minimalizowany. Firma oferuje system Tytan WINS, który pozwala zaoszczędzić energię wykorzystywaną na ogrzewanie czy ochłodzenie budynku.

COOL-R na dachu Szpitala Uniwersyteckiego w São Carlos, Brazylia

Uznaje się, że niemal 30% kosztów ponoszonych na ogrzewanie i chłodzenie budynków wynika z przenikania powietrza przez okna i drzwi. Dlatego tak ważna jest prawidłowa izolacja, która może zapewnić inwestorom mniejsze rachunki za energię. System Tytan WINS to nowoczesny system 3-warstwowego, szczelnego montażu okien, w ramach którego piana montażowa, tworząca warstwę izolacji cieplnej i akustycznej, jest zabezpieczona dodatkowymi warstwami izolacyjnymi folii płynnych: paroszczelną i paroprzepuszczalną. Dzięki temu Tytan WINS gwarantuje trwałą izolację złącza, wysoką szczelność oraz wysoki komfort życia w domu lub biurze. Co ważne, nasz produkt przygotowaliśmy z myślą o różnych typach zabudowy: Tytan WINS FLEX dla budownictwa nowego oraz Tytan WINS FIX dla zabytkowego i specjalnych renowacji.  – podkreśla Piotr Komala, zastępca dyrektora Dywizji Windows & Doors Grupy Selena.

Dla zapewnienia poprawnego uszczelniania i izolacji okien Selena opracowała Standard WINS – dokument, który definiuje właściwą technikę wykonywania tych prac. Przedsiębiorstwo angażuje się także w edukację w zakresie poprawności użytkowania produktu oraz rozwoju kompetencji montażystów stolarki.

Uczestnicy szkolenia Tytan WINS z certyfikatami

Grupa Selena członkiem inicjatyw na rzecz ESG

Efektywność energetyczna budynków jest jednym z kluczowych segmentów zrównoważonego rozwoju. Grupa Selena nie tylko tworzy rozwiązania prowadzące do realizacji unijnego celu, ale też uczestniczy aktywnie w pracach podmiotów koncentrujących się na tematach ESG. Od dwóch lat jest członkiem Polskiego Stowarzyszenia Budownictwa Ekologicznego PLGBC (Polish Green Building Council), a od sierpnia 2022 roku także członkiem Polskiego Stowarzyszenia ESG, które zrzesza liderów zrównoważonej transformacji; są to m.in. firmy i instytucje, które działają zgodnie z ideą poszanowania środowiska naturalnego oraz wykazują się odpowiedzialnością społeczną. Stowarzyszenie realizuje projekty w ramach ośmiu obszarów, w tym m.in. z zakresu certyfikacji, monitorowania legislacji czy centrum badań i analiz. W Radzie Innowatorów Stowarzyszenia ESG zasiada Ewa Kosmala, globalny dyrektor ds. sustainability Grupy Selena.

Zobacz także

Do Zarządu Grupy Selena dołącza Walter Brattinga jako Chief Commercial Officer

23.02.2024
Zobacz szczegóły

Jak utrzymać całoroczny komfort cieplny w budynku – rozwiązania, które dodatkowo podnoszą jego efektywność energetyczną

07.02.2024
Zobacz szczegóły

Selena FM laureatem Konkursu Innowator ESG 2023

20.12.2023
Zobacz szczegóły

Selena najbardziej innowacyjną firmą z Listy 2000 „Rzeczpospolitej”

07.12.2023
Zobacz szczegóły