Przejdź do: Centrum prasowe

Grupa Selena: niemal dwukrotny wzrost zysku w H1 2019 do 20,72 mln zł

Grupa Selena, jeden z czołowych producentów i dystrybutorów chemii budowlanej oraz właściciel marki TYTAN, w pierwszym półroczu 2019 roku zanotowała […]

Grupa Selena, jeden z czołowych producentów i dystrybutorów chemii budowlanej oraz właściciel marki TYTAN, w pierwszym półroczu 2019 roku zanotowała wzrost zysku netto rok do roku o 89,8% – do 20,72 mln zł. Przychody w tym okresie wyniosły 617,16 mln zł i zwiększyły się o 6,3%, a EBIT wzrósł o 84,8 % – do 34,64 mln zł. Wynik pierwszego półrocza to kontynuacja trendu z pierwszego kwartału, w którym spółka zanotowała wzrost zysku w stosunku do poprzedniego roku. Grupa Selena korzysta tym samym z efektów wzrostu organicznego, utrzymania dyscypliny kosztowej oraz wzrostu sprzedaży w segmencie produktów wysokomarżowych i niższych kosztów finansowych, w tym również z tytułu różnic kursowych.

Kolejny kwartał z rzędu spółka notuje wzrosty sprzedaży, a tym samym przychodów i zysków. Kontynuowane są wzrosty na większości kluczowych rynków zagranicznych, na których Grupa intensywnie działa. W pierwszym półroczu sprzedaż wzrosła m.in.: na Ukrainie, w Chinach, Kazachstanie, Rumunii, Hiszpanii, USA i Europie Centralnej. Utrzymanie przez całe półrocze wzrostu dynamiki sprzedaży jest wynikiem wzrostu organicznego oraz systematycznego wdrażania wysokiej jakości produktów autorstwa własnego działu R&D. Natomiast niskie koszty różnic kursowych wynikają z realizowania strategii finansowania w walutach lokalnych, co pozwala na zmniejszenie wahania kosztów finansowych.

„Pierwsze półrocze Grupa zamyka z bardzo dobrym wynikiem. Ponad dwukrotny wzrost zysku potwierdza, że podejmujemy właściwe działania. Efekty przynosi utrzymanie dyscypliny kosztowej, dobra koniunktura w budownictwie, a także wdrażanie innowacyjnych produktów – będących dziełem naszego R&D (w tym również prace nad produktami opartymi na surowcach bioodtwarzalnych). W tym półroczu zakończyliśmy dużą inwestycję w R&D – otworzyliśmy nową siedzibę centrum badawczo-rozwojowego Selena Labs, które jest położone w Dzierżoniowie – w Wałbrzyskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej. Oprócz inwestycji infrastrukturalnych, cały czas skupiamy się na tym, aby wzmocnić już dobrze funkcjonujące zespoły o nowych menadżerów i specjalistów. Mamy silny, kompetentny i kompletny zarząd oraz świetną grupę dyrektorów regionalnych odpowiadających za poszczególne regiony. Wzmacniamy również dywizje i marketing w skali Grupy Selena na świecie. Zależy nam także na bliskiej współpracy z pracownikami budowlanymi na całym świecie. Dlatego nasi pracownicy spotykają się z wykonawcami na budowach i omawiają wspólnie możliwości naszych najnowszych produktów. Widzimy już pierwsze efekty tego typu aktywności, m.in. w naszych wynikach sprzedaży. Bezpośrednie spotkania z użytkownikami uzupełniamy też szeroko zakrojonymi akcjami digitalowo-marketingowymi. Te kompleksowe działania nie tylko w zakresie kontroli kosztów i sprzedaży wysokomarżowych produktów, ale także w zakresie inwestycji w R&D, rozwoju linii produkcyjnych oraz aktywności marketingowo-HR-owej – sprawiają, że Selena jest nowoczesną i stabilną marką na rynku chemii budowlanej. Rezultaty naszej pracy odzwierciedlają zadowalające wyniki za pierwsze półrocze, które są dobrym prognostykiem na kolejne kwartały tego roku” – mówi Krzysztof Domarecki, prezes zarządu Selena FM SA.

 

 

W pierwszym oraz drugim kwartale 2019 dział R&D Grupy Selena – Selena Labs kontynuował również prace nad produktami opartymi na surowcach ze źródeł bioodtwarzalnych (w tym w ramach programu Horyzont 2020, projekty EENSULATE oraz BioMotive), które mają pozytywny wpływ na środowisko naturalne. Wszystkie produkty oraz systemy są certyfikowane, z uwzględnieniem nie tylko obligatoryjnych wymagań np. związanych ze znakiem CE, ale również ze względu na oczekiwania użytkowników końcowych np. pod kątem certyfikacji LEED lub innych znaków typu ECO-Label.

W 2019 roku Grupa Selena spodziewa się stabilizacji sytuacji na rynku budowlanym – zarówno pod względem cen surowców, jak i potencjału wzrostów sprzedaży na kluczowych rynkach – w tym w: USA, Hiszpanii, Europie Zachodniej, Polsce, Chinach i poprawy w Rosji. Spółka zakłada również dalsze zwiększanie udziału produktów innowacyjnych w sprzedaży.

Zobacz także

Selena zwiększyła swoją rentowność i wypracowała 4,5 mln euro zysku w I kwartale 2024

29.05.2024
Zobacz szczegóły
Pianoklej Do Murowania Tytan Professional®

Szybkie i trwałe rozwiązanie dla branży budowlanej – pianoklej

23.05.2024
Zobacz szczegóły

Grupa Selena wśród laureatów prestiżowych rankingów Forbesa i Buildera

25.04.2024
Zobacz szczegóły

Grupa Selena prezentuje wyniki finansowe za 2023 rok. Firma koncentruje się na rozwoju w Europie Zachodniej

17.04.2024
Zobacz szczegóły